رمضاندوست: اخذ «پروانه کسب» به افزایش درآمد اعضاء کمک می کند

رمضاندوست: اخذ «پروانه کسب» به افزایش درآمد اعضاء کمک می کند

عباس رمضاندوست کارشناس اتحادیه صنف فروشندگان و تهیه کنندگان مواد شیمیایی تهران در گفت و گو با روابط عمومی اتحادیه، ضمن ارائه توضیحاتی در مورد پروانه کسب گفت: پروانه کسب باعث اعتماد مشتری به فروشنده و در نتیجه افزایش درآمد می شود.  در ادامه گفت و گو با ایشان را بخوانید:

آقای رمضان دوست ابتدا توضیحاتی را در مورد پروانه کسب بفرمایید.

در پاسخ به این سؤال که پروانه کسب چیست، باید گفت که در حقیقت پروانه کسب مجوز یا تأییدیه‌ای است که بر اساس قوانین مصوب کسب و کار برای مدتی معین یا به صورت دائم به اشخاص متقاضی داده می‌شود. با توجه به این تعریف می‌توان پروانه‌های کسب را به دو دسته‌ی دائم و موقت تقسیم کرد. پروانه کسب موقت به پروانه‌ای گفته می‌شود که برای مدت یک سال به فرد متقاضی داده می‌شود و اعتبار آن پس از یکسال به پایان می‌رسد. این در حالی است که اعتبار پروانه کسب دائم ۵ سال است و پس از این مدت نیز قابلیت تمدید دارد. فرقی نمی‌کند که شخص بخواهد در یک مغازه‌ی بسیار کوچک کسب و کارش را شروع کند یا در یک فروشگاه بسیار بزرگ؛ در هر حال أخذ جواز کسب یکی از ضوابط قانونی است و فرد باید قبل از آغاز کسب و کار خود آن را دریافت کند.  

چرا داشتن پروانه کسب اهمیت دارد؟

گاهی هیچ اطلاعی از این موضوع ندارند که پروانه کسب چیست و چه فایده‌ای دارد. باید دانست که هیچ‌کس نمی‌تواند به کاسبی که پروانه کسب ندارد، اعتماد کند؛ داشتن جواز کسب به معنای پذیرفتن تعهداتی مشخص نسبت به مشتریان است و شخصی که این مجوز را ندارد، در حقیقت به هیچ وجه قابل اعتماد نیست. همچنین داشتن جواز کسب نشان از آن دارد که هویت شخص کاسب مورد تأیید مراجع قانونی معتبر است. بسیاری از کلاهبرداری‌ها در معاملات تجاری توسط افرادی انجام می‌شود که پروانه کسب معتبر ندارند؛ به این ترتیب می‌توانند نقشه‌های فریبکارانه‌شان را به راحتی اجرا کنند و قانون نیز به سختی توان پیگیری چنین پرونده‌هایی را دارد. البته این در صورتی است که افراد بتوانند بدون پروانه کسب کارشان را شروع کنند! معمولاً نهادهای قانونی نظارت سفت و سختی بر کسب و کارها دارند و به محض اینکه کسی کارش را بدون پروانه کسب آغاز کند متوجه شده و با او برخورد قانونی خواهند کرد. بر اساس قانون افرادی که پروانه کسب نداشته باشند، حق انجام هیچگونه تبلیغاتی را ندارند و در صورتی که علیرغم محدودیت‌های قانونی این کار را انجام دهند، به پرداخت جریمه‌ی نقدی از یک میلیون ریال تا ۲۵۰ میلیون ریال جریمه خواهند شد. بر این اساس حتی چاپخانه‌ها نیز موظفند این قانون را رعایت کرده و قبل از انجام هرگونه سفارش تبلیغاتی پروانه کسب شخص سفارش‌دهنده را بررسی کنند.

مرجع صادرکننده‌ پروانه کسب کجا است؟

مرجع صدور پروانه کسب اتحادیه صنفی مرتبط با هر کسب و کار است؛ به بیان دقیق‌تر هر شخصی که قصد راه‌اندازی کسب و کاری را داشته باشد باید به اتحادیه‌ی صنفی مربوط به کار خود مراجعه کرده و درخواستی مبنی بر أخذ پروانه کسب را به ثبت برساند. 

در آخر اگر مطلبی هست بفرمایید.

با توجه به مطالب بالا دریافتیم که پروانه کسب چیست و أخذ آن چه اهمیتی برای کسب و کارها دارد. به طور خلاصه پروانه کسب یکی از مدارک لازم برای آغاز هر کسب و کار است. اشخاص حقیقی و حقوقی موظفند برای راه اندازی یک کسب و کار از اتحادیه صنفی مربوطه پروانه کسب را دریافت کنند. در غیر این صورت امکان هیچگونه فعالیت اقتصادی در مکان مورد نظر را نخواهند داشت و در صورت رسیدگی مراجع قانونی باید جریمه نقدی پرداخت کنند. اگر به عنوان مشتری قصد خرید یا معامله با فروشگاه‌ها و مراکز تجاری را دارید، قبل از هر چیز از داشتن پروانه کسب آن‌ها اطمینان حاصل کنید؛ در غیر این صورت ممکن است بعدها مشکلاتی گریبان‌گیر شما شود که حل آن‌ها نیاز به فرآیند طولانی داشته باشد و گاه نیز پیگیری مسئله غیرممکن خواهد بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

????? ??? ?? ???? ??????